Dzieci, u których po urodzeniu stwierdza się nieprawidłową budowę zewnętrznych narządów płciowych, szczególnie jeśli wada budzi zastrzeżenia co do płci dziecka, wymagają wielospecjalistycznych badań diagnostycznych, które powinno się przeprowadzić w pierwszych miesiącach życia.
Jednym z podstawowych badań diagnostycznych jest badanie endoskopowe łączne z badaniem radiologicznym ? genitografią. Celem tych badań jest dokładna ocena narządów płciowych ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnego położenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej i pochwy w zatoce moczowopłciowej oraz określenie stopnia rozwoju pochwy (2).
Istnieje szereg sposobów wykazania obecności struktur rozwijających się z przewodów Mullera, niemniej na podstawie długoletnich doświadczeń najlepszą metodą, bezpieczną i łatwą, którą można stosować nawet u najmłodszych dzieci jest badanie endoskopowe z jednoczasową genitografią (3, 6).
Przed badaniem endoskopowym ocenia się wygląd zewnętrznych narządów płciowych zwracając szczególną uwagę na wielkość prącia, budowę moszny lub warg sromowych, ujście zewnętrzne cewki moczowej i pochwy. Wejście do pochwy i ujście zewnętrzne cewki moczowej mogą być widoczne osobno, bądź też pochwa i cewka uchodzą w obrębie zatoki moczowo-płciowej, a na zewnątrz widoczne jest tylko jedno ujście. Poprzez to ujście wprowadza się cystoskop do pęcherza moczowego. W pęcherzu ocenia się położenie ujść moczowodowych, kształt trójkąta i szyi. Wycofując stopniowo cystoskop do cewki (zatoki moczowo-płciowej) baczną uwagę należy zwrócić na obecność lub brak wzgórka nasiennego, a następnie na położenie, kształt i wielkość ujścia pochwy. Jeśli wejście to jest dostatecznie szerokie cystoskop należy wprowadzić do pochwy dla oceny jej budowy oraz stwierdzenia obecności szyjki macicy. Po dokładnym zorientowaniu się w topografii zatoki moczowo-płciowej do odnalezionego ujścia pochwy wprowadza się cewnik, przez który podaje się 20,0?30,0% roztwór Uropoliny. Pod kontrolą ekranu TV stopniowo uwidacznia się pochwę, a niekiedy macicę i jajowody. Następnie przez drugi cewnik wprowadza się kontrast do pęcherza moczowego i w bocznej projekcji ocenia się wzajemne położenie narządów rodnych w stosunku do pęcherza i cewki moczowej (7).
W okresie 1981?1982 w CZD leczono 47 dzieci z rozmaitymi postaciami obojnactwa (tab. I). Przeważającą większość stanowiły dzieci do 3 roku życia, a najczęstsza przyczyna wady był wrodzony przerost kory nadnerczy (obojnactwo rzekome żeńskie).
Jedynym przedstawicielem obojnactwa prawdziwego była dziewczynka, która w wieku 3/12 zgłosiła się do CZD z podejrzeniem zespołu nad-nerczowo-płciowego. Przy przyjęciu stwierdzono obojnacze narządy płciowe zewnętrzne (ryc. 1). Wyrostek falliczny długości około 2 cm, wargi sromowe większe słabo wykształcone, brak gonad w kanałach pachwinowych i wargach sromowych. Ujście zewnętrzne cewki moczowej i wejście do pochwy były widoczne osobno (ryc. 2). Kariotyp 46 XY. Endoskopia i genitografia wykazały cewkę moczową typu żeńskiego oraz prawidłowo położoną pochwę z wpuklającą się do niej szyją macicy (ryc. 3).
Na podstawie badań hormonalnych oraz kariotypu wykluczono zespół nadnerczowo-płciowy i zakwalifikowano dziecko do próbnego otwarcia jamy brzusznej. W czasie zabiegu stwierdzono macicę odpowiednią do wieku i dobrze wykształcone jajowody. Po stronie lewej w ułożeniu jajnikowym znajdowała się szczątkowa gonada, a po stronie prawej gonada wyglądem przypominająca jądro. Gonady usunięto wraz z przydatkami. W badaniu histopatologicznym lewej gonady stwierdzono utkanie szczątkowe jajnika. Badanie mikroskopowe prawej gonady wykazało w 70,0% strukturę jądra, a w 30,0°/o utkanie jajnika z obecnością dużej ilości komórek jajowych. Granica między utkaniem jądra, a jajnika dość wyraźna. Przewód w wiązadle szerokim po stronie prawej mikroskopowo okazał się nasieniowodem. Badaniem histopatologicznym rozpoznano obojnactwo prawdziwe (badanie nr H ? 1551 i 1552 z Zakładu Patomorfologii CZD, Prof. B. Woźniewicz). Na podstawie przeprowadzonych badań diag-gnostycznych ustalono wskazania do wykonania rekonstrukcji narządów płciowych w kierunku żeńskim (1).
Przedstawicielem obojnactwa rzekomego męskiego była trzyletnia dziewczynka, która zgłosiła się do CZD z powodu nieprawidłowej budowy zewnętrznych narządów płciowych. Przy przyjęciu stwierdzono obojnacze narządy płciowe zewnętrzne. Wyrostek falliczny długości 3,5 cm, labio-scrotum bez wyczuwalnych gonad. U podstawy wyrostka 2 osobne ujścia (cewki i pochwy ? ryc. 4). Kariotyp 46 XY/45 XO. Wykonano badanie endoskopowe nie znajdując w cewce wzgórka nasiennego. Pochwa była prawidłowa z widoczną szyjką macicy. W genitografia pochwa i macica położone typowo, nie uwidoczniły się jajowody (ryc. 5).
Dziecko zakwalifikowano do próbnego otwarcia jamy brzusznej. Podczas zabiegu stwierdzono prawidłowej wielkości macicę i jajowody. Po stronie prawej w ułożeniu jajnikowym znajdowała się gonada przypominająca wyglądem jądro. Po stronie lewej szczątkowa gonada, którą usunięto. Jądro, po pobraniu wycinka, pozostawiono w jamie brzusznej. W utkaniu mikroskopowym wycinka znaleziono cechy dysgenezji. Na podstawie całokształtu badań rozpoznano asymetryczną dysgenezję gonad (jedną z postaci obojnactwa rzekomego męskiego). Dziecko jest wychowywane jako dziewczynka i zostało zakwalifikowane do plastyki zewnętrznych narządów płciowych. Pozostawione jądro w jamie brzusznej zostanie usunięte przed okresem dojrzewania.
Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci z obojnactwem rzekomym żeńskim. Wada ta u wszystkich leczonych dzieci tej grupy spowodowana była wrodzonym przerostem kory nadnerczy. Wymagają one bardzo wczesnej diagnostyki oraz leczenia endokrynologicznego i chirurgicznego. Zaburzenia hormonalne w tym zespole prowadzą do różnego stopnia maskulinizaejii zatoki moczowo-płciowej. Według Pradera (4) wyróżnia się pięć typów budowy zatoki. Im bardziej zaawansowany typ maskuli-nizacji tym połączenie pochwy z zatoką moczowo-płciową znajduje się na wyższym poziomie a ujście zatoki przesuwa się w kierunku wyrostka fallicznego. W V typie Pradera łechtaczka jest całkowicie skanalizowana, a zrośnięte wargi sromowe wyglądem przypominają pustą mosznę. Niektórzy autorzy określają V typ wg Pradera mianem ?całkowitego odwrócenia płci" (3, 5).
Przedstawicielem grupy dzieci z obojnactwem rzekomym żeńskim był trzyletni ?chłopiec", który zgłosił się z podejrzeniem V° maskulinizacji wg Pradera (całkowitego odwrócenia płci) we wrodzonym zespole nad-nerczowo-płciowym. Przy przyjęciu stwierdzono ujście zewnętrzne cewki moczowej na szczycie dobrze rozwiniętego wyrostka fallicznego. Moszna była rozwinięta prawidłowo z wyraźnym szwem_moszny, gonady niewyczuwalne (ryc. 6). Badania hormonalne potwierdziły istnienie zespołu nad-nerczowo-płciowego. Kariotyp 46 XX. W czasie endoskopii stwierdzono obecność dużego wzgórka nasiennego, na którego szczycie znajdowało się wąskie wejście do pochwy. Z pewnymi trudnościami wprowadzono cewnik do pochwy, podano środek cieniujący i wykonano zdjęcia rtg (ryc. 7). które w tym przypadku znajduje się blisko pęcherza moczowego i wymaga szczególnej uwagi podczas zabiegu operacyjnego. Po wykonaniu wszystkich biadań wystawiono wniosek o zmianę płci i zakwalifikowano dziecko do rekonstrukcji zewnętrznych narządów płciowych w kierunku żeńskim.
Badania endoskopowe łącznie z genitografią wykonywane u leczonych dzieci z Obojnactwem przyczyniły się w decydujący sposób do ustalenia prawidłowego rozpoznania. Uważamy, że powinno sdę je przeprowadzać niezależnie od wieku u wszystkich dzieci z obojnaczymi narządami płciowymi zewnętrznymi.