ODLEGŁE WYNIKI LECZENIA OPERACYJNEGO WYSIŁKOWEGO NIETRZYMANIA MOCZU U KOBIET PRZY POMOCY POLSKIEGO KLEJU CHIRURGICZNEGO ?CHIRURCOLL" Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 1985/38/1.
autorzy
-
Jan Szymanowski, Longin Marianowski, Jan Antczak, Zofia Kasprzycka, Grażyna Skawińska
- Z Oddziału Urologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie
Ordynator: dr n. med. J. Szymanowski Z II Kliniki Ginekologiczno-Położniczej Zespołu Nauczania Klinicznego AM
w Warszawie Kierownik: prof. dr hab. n. med. L. Marianowski
streszczenie
- W latach 1976?1980 wykonano 55 operacji przyklejenia cewki moczowej i szyi pęcherza do spojenia łonowego (urethrocervicopexio) z zastosowaniem kleju cyjanoakrylowego, z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. TJ 26 operowanych wykonano tylko przyklejenie cewki i szyi pęcherza do spojenia (47,3°/o), a u 29 (52,7%) wykonano równoczesną operację korekcyjną przemieszczenia narządu rodnego (plastyka pochwy, oraz ewentualne umocowanie przemieszczonej macicy do powłok).
- W kwietniu 1983 oceniano wyniki leczenia (powyżej 3 lat po operacji). Całkowite trzymanie moczu uzyskano u 76,0% operowanych. Niepowodzenia wiążemy z niewłaściwą klasyfikacją chorych i z niedostatecznym opanowaniem techniki operacyjnej u pierwszych operowanych. Metoda ta jest prosta, godna polecenia i nie wystąpiły po niej poważniejsze powikłania pooperacyjne.
Różnorodność przyczyn powodujących nietrzymanie moczu u kobiet stwarza zarówno ginekologowi jak i urologowi trudności w wyborze właś-ciwej metody postępowania. Świadczy o tym duża liczba opisanych me-tod leczenia zarówno zachowawczego jak i operacyjnego (1, 3, 4, 7, 9, 10, 12, 17, 18). Leczenie operacyjne ma na celu albo zwężenie i podparcie cewki od dołu, albo zawieszenie szyi (angulatio). Chodzi przy tym o wyprostowanie i wydłużenie cewki, zbliżenie jej do spojenia i ustawienie jej osi pod odpowiednim kątem w stosunku do pęcherza.
Z metod polegających na podparciu cewki i szyi pęcherza od dołu najczęściej stosuje się plastykę przednią i tylną pochwy połączoną niekiedy z operacją Mariona oraz ewentualnym równoczesnymi umocowaniu tyłozgiętej macicy do powłok ściany brzucha, w niektórych zaś przypadkach operację typu Fothergill. Te metody operacyjne okazały się u wielu chorych niewystarczające i dlatego w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się metoda Marshall ? Marchetti ? Krantz, polegająca na przyszyciu tkanki przycewkowej i szyi pęcherza do spojenia łonowego (1, 6, 9, 10, 12, 13, 17). Nierzadkim jednak powikłaniem tej metody jest ostitis pubis wymagające długiego leczenia pooperacyjnego (12, 13). Z tych względów Kazoń, powołując się na prace Sochackiej, zaproponował i wykonał po raz pierwszy w 1975 roku przyklejenie cewki i szyi pęcherza do spojenia łonowego stosując polski klej chirurgiczny ?Chirurcoll" (7, 8, 16). Wielu autorów uważa jednak, że u kobiet z zaburzeniami statyki narządu rodnego i wysiłkowym nietrzymaniem moczu konieczne jest wykonanie operacji kompleksowej, polegającej na umocowaniu cewki i szyi pęcherza do spojenia z równoczesną korektą statyki narządu rodnego (umocowanie macicy do powłok, plastyka przed-nia i tylna pochwy ? 1, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 18). Większość autorów podkreśla, że wyniki leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet zależą również od właściwej kwalifikacji chorych (5, 7, 9, 10, 11).
Wczesne wyniki leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu z zastosowaniem kleju cyjanoakrylowego przedstawiliśmy w 1977 roku (15).
Analiza odległych wyników wskazuje, że większość niepowodzeń w leczeniu operacyjnym wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy chorych z przewlekłymi stawania zapalnymi pęcherza, lub zaburzeniami unerwienia, a więc niewłaściwie zakwalifikowanych (2, 5, 6, 9, 10, 17).
MATERIAŁ I METODA
W latach 1976?1980 wykonano 55 operacji przyklejenia cewki i szyi pęcherza do spojenia łonowego z zastosowaniem kleju cyjanoakrylowego. Wiek chorych wahał się od 26 do 72 lat (średnio 56 lat). Okres nietrzymania moczu przed operacją wynosił od 6 miesięcy do 30 lat (tab. I). . Liczba porodów u operowanych kobiet wynosiła od 0 do 8 (tab. II). Zmiany chorobowe stwierdzano u 36 chorych (tab. III). Pięć chorych operowano uprzednio z powodu nietrzymania moczu, a 7 przebyło operacje ginekologiczne. U 26 chorych wykonano tylko operację przyklejenia cewki i szyi pęcherza do spojenia (47,3%), a u 29 równoczesną operację korekcyjną narządu rodnego (52,7% ? tab. IV). Rodzaj wykonanych operacji ginekologicznych przedstawiono w tabeli V.
Poza rutynowymi badaniami (wywiad, próba kaszlowa, badanie ogólne moczu) wykonano u wszystkich chorych badanie bakteriologiczne moczu i urografię. W przeddzień operacji wykonywano cystografię mikcyjną oraz pomiar długości cewki. W okresie przedoperacyjnym nie wykonywaliśmy badań urodynamicznych z powodu braku aparatury. Badania te wykonywaliśmy po 6 latach, dla oceny niepowodzeń leczeni operacyjnego.
Przed rozpoczęciem operacji wprowadziliśmy do pęcherza cewnik Foleya wypełniając jego balonik ok. 10 cm3 płynu. Technika operacji była następująca: z cięcia poprzecznego Pfannenistiela odsłanialiśmy przednią ścianę pęcherza moczowego, jego szyję oraz cewkę moczową. Oddzielanie i preparowanie przedniej ściany cewki wykonywaliśmy przy niewypełnionym pęcherzu. Istotnym elementem tej operacji jest dokładne i delikatne oczyszczenie ściany cewki i szyi pęcherza z tkanki tłuszczowej. Dokonuje się tego przy podparciu szyi pęcherza przez pochwę, najlepiej przez samego operatora, który robi to lewą ręką, natomiast prawą operuje. Operator ?zabezpiecza" lewą rękę tak, jak przy dwuręcznym wyłuszczeniu gruczołu krokowego.
Beer i Thiel oraz Rost i współpracownicy uważają, że o ile nie uzyska się dobrej hemostazy po odsłonięciu przedniej ściany cewki i pęcherza, nie można przystąpić do aktu klejenia, gdyż będzie ono mało skuteczne (2, 17). Istotny jest również sam akt klejenia. Początkowo . używaliśmy zbyt dużej ilości kleju w areosolu, później zaś znacznie mniejszej ilości kleju w płynie, w tubkach. Pierwsze porcje kleju Stosowaliśmy na przednią ścianę cewki, zaś ogólna ilość zużytego kleju nie przekraczała 2?3 mi.
Odrębny problem stanowią operacje kompleksowe, w których dążymy do uzyskania pełnej poprawy ustawienia nie tylko szyi pęcherza i cewki, ale również ścian pochwy i macicy. Poza przyklejeniem szyi pęcherza i cewki do spojenia łonowego wykonywaliśmy wówczas operację plastyczną przedniej i tylnej ściany pochwy, oraz umocowanie macicy metodą Becka lub Kochera. Kolejność operacji była następująca: rozpoczynaliśmy od wykonania operacji plastycznej przedniej i tylnej ściany pochwy, następnie przyklejaliśmy cewkę i szyję pęcherza do spojenia łonowego, a potem umocowywaliśmy macicę do powłok. Cewnik pozostawialiśmy w pęcherzu przez 24 godziny, po tym okresie usuwano go i chorą uruchamiano. W przebiegu pooperacyjnym dwukrotnie wykonywaliśmy badanie bakteriologiczne moczu i w razie stwierdzenia zakażenia stosowaliśmy celowane leczenie przeciwbakteryjne.
U trzech chorych wykonano nadpochwową amputację macicy z powodu mięśniaków.
WYNIKI
Wczesne wyniki leczenia były dobre. Średni okres pobytu w szpitalu wynosił 21 dni, przy czym średni okras pobytu po operacji wynosił 14 dni. Obserwowaliśmy jedno powikłanie śródoperacyjne (uszkodzenie ściany pęcherza, którą doraźnie zeszyto). Nie miało ono wyraźnego wpływu na przebieg pooperacyjny. W okresie pooperacyjnym u 5 chorych wystąpiło opóźnione gojenie rany, u 1 zapalenie żył powierzchownych kończyn dolnych, u 1 zapalenie pęcherza moczowego (razem 7 powikłań pooperacyjnych tzn. 12,72% operowanych chorych).
Skontrolowano 50 chorych tzn. 90,9% operowanych w okresie od 36 do 76 miesięcy po operacji, przy czym aż 48 chorych (96,0%) w okresie od 4 do 8 lat po zabiegu. W badaniu kontrolnym opierano się na subiektywnej ocenie wyniku leczenia przez chorą, próbie kaszlowej, pomiarach długości cewki moczowej, badaniu bakteriologicznym moczu, ocenie statyki ścian pochwy, oraz, u wybranych chorych, badaniu cystograficznym i urodynamicznym. Spośród 50 skontrolowanych chorych u 38 osób (76,0%) stwierdzono wynik dobry tzn. kontrolowane i bez dolegliwości oddawanie moczu. Wynik zły stwierdzono u 12 osób (24,0%), przy czym u 10 spośród nich nietrzymanie moczu wystąpiło w pierwszych dwóch miesiącach po operacji, a u pozostałych 2 w ciągu sześciu miesięcy po operacji. Aż 9 osób ze złymi wynikiem operowano w pierwszym roku stosowania przez nas tej metody, gdy używaliśmy kleju w formie aerosolu. Zwraca uwagę fakt, że aż 10 niepowodzeń wystąpiło u chorych, którym wykonano tylko przyklejenie cewki i szyi pęcherza do spojenia, a tylko 2 niepowodzenia dotyczyły chorych po tzw. operacji kompleksowej. Spośród 12 chorych ze złym wynikiem operacji 3 były pod qpiieką Poradni Zdrowia Psychicznego z powodu depresji. U 5 chorych ze złym wynikiem wykonano badania urodynamiczne w pracowni Urodynamiczne] Stołecznego Ośrodka Rehabilitacji w Konstancinie (Kierownik dr med. Andrzej Buczyński). U 2 chorych wynik był prawidłowy, a u 3 badania urodynamiczne wykazały zaburzenia neurogenne, co świadczy o niepra-widłowym zakwalifikowaniu do operacji tych chorych.
OMÓWIENIE
Odległe wyniki leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet są rzadko omawiane w piśmiennictwie. Kaufman (6) podaje, że przy średnim okresie obserwacji 27 miesięcy po operacji metodą Marshall-Marchetti uzyskał u 64 kobiet 95,2% dobrych wyników. Rost i wsp, (17) podają, że po operacji Marshall-Marchetti przy średnim okresie obserwacji 61 miesięcy u 42 kobiet, uzyskali tylko 74,0% dobrych wyników, zaś po operacji przyklejenia cewki i szyi pęcherza do spojenia łonowego przy pomocy kleju chirurgicznego u 60 kobiet 70,0% dobrych wyników odległych. W naszym materiale zwraca uwagę fakt, że aż 9 niepowodzeń wystąpiło w pierwszym roku stosowania metody, a tylko 3 w dalszych latach. Wśród ostatnio wykonanych 30 operacji nie mieliśmy ani jednego niepowodzenia. Wiążemy to z lepszym opanowaniem technika operacyjnej, stosowaniem kleju w mniejszej ilości i w postaci płynu, oraz z dokładniejszą kwalifikacją chorych do operacji. Sądzić należy, że uzyskany wynik odległy dobry u 76,0% operowanych może ulec w najbliższych latach dalszej znacznej poprawie. Należy rów-nież podkreślić prostatę techniki operacyjnej, krótki czas trwania zabiegu i brak poważnych powikłań pooperacyjnych. Lepsze wyniki uzyskane po operacjach kompleksowych wskazują na konieczność łączenia w przyszłości zabiegu przyklejenia cewki i szyi pęcherza do spojenia łonowego z operacjami korygującymi statykę narządu rodnego w przypadkach jej , zaburzeń. Trudności związane z wykonywaniem badań urodynamicznych oraz dane z piśmiennictwa (4, 9, 10) i nasze doświadczenia wskazują, że badania te powinno się przeprowadzać przed operacją wyłącznie u chorych z zaburzeniami typu nerwicowego i z parciami naglącymi przy ujemnych badaniach bakteriologicznych moczu.
Niestety, klej chirurgiczny ?Chirurcoll' przestał być produkowany przez Polfę, zaś niewielkie ilości kleju ?Histoaoryl-blau" firmy Braun Melsungen można otrzymać wyjątkowo w drodze importu docelowego.
WNIOSKI
1. Operacja przyklejenia cewki moczowej i szyi pęcherza do spojenia łonowego przy pomocy kleju chirurgicznego ?Chirurcoll" jest prosta, nie obciążona poważnymi powikłaniami, a jej odległe wyniki są porówny-walne lub lepsze od wyników uzyskiwanych przy pomocy innych metod operacyjnych.
2. Łączenie tego zabiegu z korektą statyki narządu rodnego w przypadku jej zaburzeń poprawia odległe wyniki leczenia oraz zmniejsza stres operacyjny u pacjentek, które byłyby narażone na wielokrotne zabiegi.
piśmiennictwo
- 1. Ball T., Knapp R., Nathanson B., Lagasse L.: Retropubic wedge and plica-tion of the bladder neck for failed operations for stres urinary incontinence. Am. J. Obst. Gynec, 1966, 7, 997. ? 2. Beer J., Thiel V.: Eine einfache operative Metho-de zur Behamdlung der fiunktionellein Hannink'ontinenz der Friau. Z. Urol., 1972, 3, 203. ? 3. Borówka A., Witeska A.: Wyniki leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet metodą uretero-cerwikocystopeksji z zastosowaniem kleju tkankowego. Urol. Pol., 1980, 33, 4, 294. ? 4. Hublet D., Kaeckenbeeck D., De Backer E.: Interet du profil uretral statiąue et dynamiąue dans la misę au point des inoointineinces urinaires d'effort de la femme. Acta Urol Belg., 1982, 50, 1, 119. ? 5. Iosif S. C: Operative treatment of women with prolapse and genuine primary stress incontinence. Urol. Int., 1983, 38, 199. ? 6. Kaufman J. M.: Operative management of stress urinary incontinence. J. Urol., 1981, 126, 465. ? 7. Kazoń M., Now-kuński J., Rachwał-Sochacka L., Ostatek R.: Wczesne wyniki operacji uniesienia szyi pęcherza moczowego przy pomocy polskiego kleju tkankowego w wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiet. Gin. Pol., 1979, 49, 793. ? 8. Kazoń M., Rachwał-Sochacka L.: Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet przy pomocy kleju chirurgicznego. Doniesienie wstępne. Urol. Pol., 1979, 32, 1, 25. - 9. Kimćhe D.: Diagnostic et traitment chirurgical de rincantinenioe urinaire d'eff'ort chez la femme. J. d'Urol. Nephrol., 1982, 88, 6, 385. ? 10. Lange D.: Incontinence urinaire chez la femme sans urodynamique. J. d'Urol. Nephrol., 1982, 88; 9, 609. ?
- 11. Łotocki W.: Klej do tkanek w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Ocena wstępna. Urol. Pol., 1983, 2, 36, 121. ? 12. Marshal V. F., Marchetti A., Krantz K.: The correction of stress incontinence by simple vesicourethral suspension. Surg. Gyn. Obst., 1949, 88, 509. ? 13. Marshall V. F., Segaul R. M: Experience with suprapublic vesicourethral suspension after previous failures to correct stress incontinence in women. J. Urol., 1968, 100, 647. ? 14. Politano V. A.: Periurethral polytetrafluoroethylene injection for urinary incontinence. J. Urol., 1982, 127, 439. ? 15. Piskuta W., Szymanowski J., Kasprzycka Z.: Wczesne wyniki kompleksowego leczenia operacyjnego nietrzymania moczu u kobiet z zastosowa- . niem Polskiego Kleju Chirurgicznego. Gin. Pol., Suppl., 1978, XX Zjazd PTG, 30. ? 16. Rachwał-Sochacka L.: Badania doświadczanie nad zastosowaniem kleju chirurgicznego" (estru n-butylowego kwasu 2-cyanoakrylowego) w chirurgii nerek u królików. Praca doktorska. Warszawa, 1975. ? 17. Rost A., Fiedur U., Fester C; Gom-paratiye analysis of the results of suapension-urethroplasty according to Marshall--Marchetti-Krantz and of urethrovesicopexy with adhesive. Urol. Int., 1979, 34, 167. ? 18. Sundin T., Petterson S.: Anterior urethpexy according to Lapides in stress urinary incontinence. Scand. J. Urol. Nephrol., 1975, 9, 28.
|