autorzy
-
Jan Szymanowski, Zofia Kasprzycka, Jan Antczak
- Z Oddziału Urologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie Ordynator: dr n. med. J. Szymanowski
streszczenie
- W latach 1976 do września 1984 autorzy leczyli 94 chorych z powodu raka nerki, co stanowiło 8,4% chorych leczonych z powodu choroby nowotworowej narządów układu moczowo-płciowego.
- . Operowano 82 chorych, w tym u 64 wykonano nefrektomię radykalną połączoną z usunięciem naczyń i węzłów chłonnych z okolicy wielkich naczyń, oraz nadnercza. U 9 chorych usunięto czop nowotworowy z żyły głównej dolnej, u 7 wycięto nacieczoną ścianę tej żyły, u 2 chorych podwiązano i przecięto żyłę główną dolną.
- W okresie pooperacyjnym zmarło 3 chorych, zaś w okresie obserwacji, od 8 lat do 3 miesięcy, żyje 40 chorych (64,5°/o) spośród 63, o których uzyskano informacje.
- Autorzy uważają, że nefrektomia radykalna jest najbardziej korzystnym i racjonalnym sposobem leczenia złośliwych nowotworów nerek.
Wyniki leczenia operacyjnego złośliwych nowotworów nerek są powszechnie uważane za niezadowalające (1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 12). Z tego powodu w ostatnich latach rysuje się tendencja zarówno do poszerzenia zakresu operacji, a więc zwiększenia jej radykalności, jak i do powszechniejszego stosowania dodatkowo hormono- i chemioterapii (5, 6, 11, 12, 13, 15, 18, 19).
MATERIAŁ I METODA
W latach 1976 do września 1984 w Oddziale Urologii Szpitala Bielańskiego leczono 94 chorych z powodu złośliwego nowotworu nerki, co stanowiło 8,4% chorych leczonych z powodu złośliwego nowotworu układu moczowo-płciowego. Dwunastu spośród tych chorych leczono zachowawczo, a 82 operowano. Wykonano u nich następujące operacje: radykalne usunięcie nerki wraz z węzłami chłonnymi okolicy wielkich naczyń u 64 chorych, usunięcie nerki wraz z torebką tłuszczową u 15 chorych, usunięcie połowy nerki w przypadku nerki jedynej u 1 chorego, operacja zwiadowcza u 2 chorych (tab. I). Wszyscy chorzy byli operowani z dojścia piersiowo-brzusznego pozapłucnego z usunięciem XI lub XII żebra, w pojedynczych przypadkach otwieraliśmy klatkę piersiową (9, 12, 14, 15, 17, 18). Wiek chorych wahał się od 30 do 84 lat (średnio 60 lat), leczyliśmy 50 mężczyzn (53,2%) i 44 kobiety (46,8%). Nowotwór dotyczył lewej nerki u 40 chorych a prawej u 54.
Stopień zaawansowania nowotworu wg Robsona (12, 14, 15, 18) przedstawia tabela II. U większości chorych mieliśmy do czynienia z guzami znacznych rozmiarów (14, 18). Zwraca również uwagę mała liczba chorych z niskim stopniem zaawansowania nowotworu.
U 33 chorych (40,3%) stwierdzono przerzuty przed lub w czasie operacji (tab. III). U niektórych chorych były to przerzuty mnogie. U 4 chorych przerzuty były pierwszym objawem nowotworu nerki i dopiero ich badanie histopatologiczne doprowadziło do właściwego rozpoznania.
Objawy kliniczne u 94 leczonych z powodu raka nerki przedstawia tabela IV. Krwiomocz jako pierwszy i często jedyny objaw wystąpił u 37 chorych, klasyczna triada objawów tylko u 7 chorych. U kilku chorych rozpoznanie ustalono przypadkowo np. po urografii wykonanej z powodu nadciśnienia tętniczego lub z powodu niedokrwistości niejasnego pochodzenia.
Choroby współistniejące przedstawia tabela V, a podstawy rozpoznania klinicznego tabela VI. Wszyscy chorzy mieli wykonaną urografię, w której w 11 przypadkach mieliśmy obraz nieczynnej nerki. W razie wątpliwości i braku możliwości wykonania arteriografii uzupełnialiśmy badanie urograficzne zdjęciami warstwowymi, co w 22 przypadkach pozwoliło ustalić właściwe rozpoznanie. U 21 chorych po badaniu arterio-graficznym wykonano embolizację tętnicy nerkowej ? przeciętnie 24 godziny przed zabiegiem. Jeden z chorych niezakwalifikowany do operacji z powodu znacznego ryzyka miał wykonaną embolizację jako jedyną metodę leczenia. Przeżył on 9 miesięcy bez krwiomoczu i bólów.
Badania histopatologiczne wykonano w Zakładzie Diagnostyki Patomorfologicznej CMKP ? kierownik: Prof. dr hab. Maria Kubaszewska--Faryna. Wśród 82 operowanych chorych u 80 był to gruczolakorak nerki o przewadze komórek jasnych, w 1 przypadku rak płaskokomórkowy i w 1 włókniako-mięśniako-mięsak.
W kilkunastu przypadkach musieliśmy rozszerzyć zakres operacji z powodu nacieku nowotworowego sąsiednich narządów. W 2 przypadkach usunęliśmy część wątroby, w 2 część ogona trzustki, 6 razy śledzionę. Czop nowotworowy ze światła żyły głównej dolnej usuwaliśmy 9 razy, w 2 przypadkach przecięto i podwiązano żyłę główną dolną.
W okresie pooperacyjnym u 40 chorych zastosowaliśmy Depo-Provera w dawce 2 razy w tygodniu domięśniowo po 300 mg, przez 4 tygodnie. Ponieważ mieliśmy duże trudności ze zdobyciem tego leku, ograniczyliśmy jego stosowanie do przypadków bardziej zaawansowanych.
WYNIKI
W bezpośrednim okresie pooperacyjnym zmarło 3 chorych (3,6%). W 2 przypadkach badaniem pośmiertnym stwierdzono mnogie przerzuty między innymi do wątroby i nadnercza strony przeciwnej, a w 1 przypadku przyczyną zgonu był krwotok z ostrego wrzodu dwunastnicy.
Okres pobytu w szpitalu po operacji wahał się od 12 do 62 dni i wynosił średnio 17 dni.
W 1 przypadku nefrektomię radykalną poprzedziliśmy operacją usunięcia kamienia z moczowodu drugiej nerki. Natomiast u chorego, u którego nowotwór nerki rozpoznano w trakcie badań dróg żółciowych z powodu kamicy, wykonano nefrektomię radykalną prawostronną wraz z cholecystektomią. Pacjent ten opuścił szpital 12 dni po operacji i żyje już 2 lata bez objawów choroby nowotworowej.
Powikłania pooperacyjne przedstawia tabela VII. Wyniki odległe przedstawiono w tabeli VIII. Do chwili obecnej mamy informacje o losach 62 chorych (81,6%) spośród 76 wypisanych po usunięciu nerki. Żyje 40 chorych (64,5%), zmarło 22 chorych (35,5%).
Tabela IX omawia współzależność pomiędzy stopniem zaawansowania (stage) wg Robsona, a wynikami leczenia. Spośród 23 chorych operowanych w II stopniu zaawansowania żyje 19, a spośród 19 z III stopniem zaawansowania nowotworu żyje 13. Zwraca uwagę, że spośród 22 zmarłych, 18 osób zmarło w okresie do 2 lat po operacji.
OMÓWIENIE
Dane z piśmiennictwa polskiego (Leńko, Kossakowski, Delebiński) dotyczące nefrektomii wykonywanych w raku nerki bez usunięcia nadnercza i układu chłonnego wskazują na niezadowalające wyniki odległe tego typu operacji (4, 7, 8). Nasze spostrzeżenia potwierdzają dane z piśmiennictwa dotyczące wyników radykalnego leczenia nowotworów złośliwych nerek. Rozszerzenie zakresu operacji nie zwiększyło śmiertelności pooperacyjnej (1, 2, 3, 5, 6, 9, 16, 19). Niektóre ośrodki francuskie obserwowały zwiększenie śmiertelności pooperacyjnej bezpośrednio po wprowadzeniu tej metody, jednakże wraz z upływem czasu i doskonaleniem techniki śmiertelność ta malała (3, 10).
W naszym materiale ilość powikłań pooperacyjnych nie była duża, a przeciętny okres pobytu po operacji dość krótki (17 dni). Fakt, że aż 15°/o chorych miało zmiany nowotworowe nadnercza, a 20,7% w węzłach chłonnych okolicy wielkich naczyń, naszym zdaniem w pełni uzasadnia rozszerzenie zabiegu operacyjnego.
Wyniki odległe również potwierdzają celowość rozszerzonego leczenia operacyjnego. Czterdziestu chorych żyjących (w tym 38 po nefrektomii radykalnej) stanowi co prawda aż 64,5% chorych wypisanych ze szpitala o których uzyskano informacje, ale również powyżej 50% ogółu chorych pierwotnie wyleczonych, co przy ilości 55 chorych operowanych w okresie 1976?1982 stanowi pewną podstawę do wyciągnięcia wniosków. Nasze obserwacje nie potwierdzają pesymizmu w stosunku do chorych z nowotworem w III stopniu zaawansowania. Trzynastu chorych żyjących na 19 operowanych z III stopniem wskazuje również na celowość rozszerzenia leczenia operacyjnego.
Odrębnym problemem są chorzy z chorobą przerzutową. Część autorów podkreśla konieczność usunięcia ogniska pierwotnego raka nerki ze względu na obserwowane czasami cofnięcie lub stabilizację przerzutów, zwłaszcza w płucach (1, 2, 5, 9, 13). Uzupełnienie leczenia operacyjnego napromienianiem, stosowaniem progestagenów, chemio- czy im-munoterapią, a w ostatnim okresie embolizacją przedoperacyjną, jak dotychczas nie spowodowało znaczniejszej poprawy wyników leczenia u tych chorych. W naszym materiale obserwujemy w jednym przypadku sześcioletnie przeżycie i cofnięcie się przerzutu w talerzu kości biodrowej u chorej, u której usunęliśmy nerkę oraz czop nowotworowy ze światła żyły głównej dolnej. W innym przypadku choroby również po usunięciu czopu nowotworowego z żyły głównej dolnej i ze stwierdzonym przerzutem do płuc żył 5 lat po operacji z niewielkim postępem choroby przerzutowej.
Ocena wyników odległych jest niepełna i być może zbyt optymistyczna. Wymaga ona dłuższego średniego czasu obserwacji przy większej liczbie zabiegów. Nie możemy również dokładnie ocenić wyników leczenia lekiem Depo-Provera, choć w żadnym przypadku nie obserwowaliśmy jego ujemnych skutków.
WNIOSKI
Sądzimy, że w chwili obecnej nefrektomia radykalna jest najsłuszniejszym sposobem leczenia nowotworów złośliwych nerek.
piśmiennictwo
- 1. Boeminghaus F., Greipel V., Schwartmann K. P.: Analyse der Langzeiter-
- gabnisse nach Nephretotamie wegen Hypernephrom anhand von 442 Fallen. Urologe
- (A), 1982, 21, 201. ? 2. Boxer R. J., Waisman J., Lieber M. M., Mampaso M. M.,
- Skinner D, G.: Renal carcinoma: Computer analysis of 96 patients treated by ne
- phrectomy. J. Urol., 1979, 122, 598. ? 3. Cukier J., Bronstein M., Bertoni D.: Re
- sultats de la chirurgie radicale pour le cancer du rein chez L'adulte. J. d'Unol. Ne
- phrol., 1978, 7?8, 515. ? 4. Delebiński B.: Wyniki operacyjnego leczenia złośliwych
- nowotworów nerki. Urol. Pol., 1980, 33, 2, 135. ? 5. Giuliani L., Martorana G., Gi-
- berti C, Pescatore D., Magnani G.: Results of radical nephrectomy with extensive
- lymphadenectomy for renall cell carcinoma. J. Urol., 1983, 130, 664. ? 6. Hellsten
- S., Berge T., Linell F.: Clinically unrecognized renal carcinoma: aspects of tu
- mour morphology, lymphatica and haematogenous metastatic spraed. Brit. J. Urol.,
- 1983, 55, 166. ? 7. Kossakowski J. S.: Wyniki operacyjnego leczenia nowotworów
- nerek. Urol. Pol., 1979, 32, 1, 21. ? 8. Leńko J., Stankiewicz A.: Analiza chorych
- leczonych z powodu raka nerki. Pol. Przeg. Chir., 1966, 10, 77. ? 9. Patel N. P.,
- Lavengood R. W.: Renal cell carcinoma: natural history and results of treatment.
- J. Urol., 1978, 119, 72,2. ? 10. Richard F., Carvalho R., Call E., Chatelain C: Re
- sultats immediats et lointains du traitment chirurgical de l'adenocaircinome renal.
- Annals Urol., 1981, 15, 6, 361.
- 11. Ritchie A. W. S., Chisholm G. D.: Manegamant of renal carcinoma ? a
- questionnaire survey. Brit. J. Urol., 1983, 55, 591. ? 12. Robson C. J., Churchill
- B. M., Anderson W.: The results of radical nephrectomy for renal carcinoma. J.
- Urol., 1969, 101, 297. ? 13. Siminovitch J. M. P., Montie J. E., Straffon R. A.: Prog
- nostic indicators in renal adenocarcinoma. J. Urol., 1983. 130, 20. ? 14. Stolar
- czyk J.: Nefrektomia radykalna (doniesienie wstępne). Urol. Pol., 1980, 33, 2, 161. ?
- 15. Stolarczyk J., Lorenz J., Dembowski J.: 110 nefrektomii radykalnych z powo
- du raka nerki. Urol. Pol., 1984, 37, 1, 61. ? 16. Swanson D. A., Borges P. M.: Com
- plications of transabdominal radical nephrectomy for renal cell carcinoma. J. Urol.,
- 1983, 129, 704. ? 17. Szymanowski J., Ejchman W., Ułanowska D.: Nefrektomia ra
- dykalna w nowotworach złośliwych nerek. Urol. Pol., 1980, 33, 2, 122. ? 18. Szyma
- nowski J., Kasprzycka Z.: Spostrzeżenia dotyczące wykonywania operacji radykal
- nych w nowotworach złośliwych nerek. Urol. Pol., 1983, 36, 3, 241. ? 19. Waters
- W. B., Richie J. P.: Agresive surgical approach to renal cell carcinoma: review of
- 130 cases. J. Urol., 1979, 122, 306.
|