Obecni byli:
Z Towarzystwa Urologów Węgierskich: Prof. dr F. Balogh, Prof. dr F. Frang, Dr A. Cson-tay, Dr L. Kisbenedek.
Z Towarzystwa Urologów Radzieckich: Prof. dr N. A. Łopatkin, Prof. dr N. Sawczenko, Prof. dr A.J. Pytel, Prof. dr W. N. Tkaczuk, Doc. dr A. N. Darenkow.
Z Towarzystwa Urologów Czechosłowackich: Prof. dr V. Zvara, Prof. dr J. Kućera, Dr J. Payer.
Z Towarzystwa Urologów NRD: Dr W. Ka-den. Prof. dr M. Mebel, Prof. dr W. Muller, Prof. dr E. Hientzsch.
Z Towarzystwa Urologów Polskich: Prof. dr J. Zieliński, Prof. dr S. Wesołowski.
Program obrad:
I. II Międzynarodowe Sympozjum Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych w Budapeszcie w dn. 30—31. X. 1975 r.
II. Ustalenie miejscowości i terminu III Sympozjum Urologicznych Towarzystw Krajów Socjalistycznych.
I. Przedstawiciele Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych stwierdzają, że II Sympozjum Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych zostało szczegółowo i dokładnie przygotowane przez Towarzystwo Urologów Węgierskich i jego Przewodniczącego Profesora dra F. Baloha, za co składają Mu gorące podziękowanie.
Z zadowoleniem stwierdzono, że regularne posiedzenie Przedstawicieli Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych mają swoje tradycje i w koordynacji działalności Towarzystw Naukowych przynoszą wiele korzyści. Jednym z dowodów stale pogłębiającej się współpracy są co 3 lata odbywające się Międzynarodowe Sympozja. Zainteresowanie organów Rządowych i Stowarzyszeń powyższych krajów w tej dziedzinie zostało podkreślone przez uczestnictwo Przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia
Republiki Węgierskiej oraz przez obecność Przewodniczącego Zawodowej Służby Zdrowia na otwarciu Sympozjum. Liczne uczestnictwo urologów radzieckich w II Sympozjum w Budapeszcie jest dowodem tego, jakie znaczenie tej formie współpracy nadaje się w Związku Radzieckim. Z każdego Sympozjum powinny być wspólnie przyjęte zalecenia co do diagnostyki i postępowania terapeutycznego omawianych problemów. Opracowanie zaleceń Sympozjum w Budapeszcie zlecono specjalnej komisji w skład której wchodzą: prof. dr W. Muller Doc. dr A. L. Darenkow, Dr A. Csontay, Dr L. Kisbenedek, Dr J. Payer.
2. Przygotowanie III Sympozjum Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych zlecono Polskiemu Towarzystwu Urologicznemu w Zakopanem, w maju 1978 r., głównymi tematami obrad będą:
1. Rekonstruktywne i naprawcze operacje cewki moczowej
2. Chemioterapia nowotworów w urologii.
W toku obrad podkreślono jeszcze raz ścisłe przestrzeganie zaleceń Weimarskiego Zjazdu o językach, w jakich odbywać się mają nasze posiedzenia.
Posiedzenia odbywać się będą w języku rosyjskim, niemieckim oraz w języku kraju organizującego Sympozjum. Diapozytywy powinny być zaopatrywane w tekst rosyjski lub niemiecki. Dalej zostało podkreślone to, aby referaty z każdego kraju, były mniej więcej w jednakowych ilościach.
Następne posiedzenie Przedstawicieli Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych odbędzie się na Kongresie Towarzystwa Urologicznego NRD w dniach 8—12. VI. 1976 w Karl-Marx-Stadt.
II. Wnioski i zalecenia II Sympozjum Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych.
„Guzy pęcherza moczowego" — Budapeszt 30—31. X. 1975.
Przedstawiciele Towarzystw Urologicznych Krajów Socjalistycznych w czasie trwania Sympozjum w licznych referatach i wystąpięniach dyskusyjnych omówili etiologię, patogenezę i terapię guzów pęcherza moczowego.
1. W sprawie etiologii i patogenezy, stwierdzono, że w najbliższym czasie nie można spodziewać się zasadniczych wyjaśnień co do powstawania guzów pęcherza moczowego. Stan badań w naszych krajach odpowiada poziomowi międzynarodowemu. Ponieważ chodzi o tematykę, która nie może być omawiana tylko przez urologów, zaleca się opracowanie programu badań przez Instytuty Urologiczne i Onkologiczne.
2.Uczestnicy Sympozjum stwierdzają jednomyślnie, że przyjęta przez WHO i UICC klasyfikacja TNM jest obecnie najlepszym przedstawicielem problemu i zalecają wszystkim uczestnikom wprowadzenie tej klasyfikacji. Zaletą tego postępowania jest ujednolicenie i połączenie anatomopatologicznych i klinicznych punktów widzenia oraz możliwość porównania wyników. Jednak należy stwierdzić, że istnieją braki klasyfikacji TNM omawiane tu na Sympozjum.
Podstawą do jednolitej klasyfikacji TNM powinno być stosowanie: cystoskopii, przez-cewkowego pobrania materiału, urografii połączonej z Cystografią mikcyjną, oburęcznego badania w narkozie i limfografii. Wszystkie inne założenia diagnostyczne, szczególnie badania cytologiczne i immunologiczne powinny być przygotowywane przez odpowiednie centra naukowe i dalej przez nie rozwijane.
Należy podkreślić znaczenie badania cytologicznego moczu szczególnie dla stwierdzenia carcinoma in situ oraz specjalnych badań urologicznych dla wcześniejszego rozpoznania guzów pęcherza moczowego. 3. Zalecenia terapeutyczne zależą od wczesnego rozpoznania, którego podstawą jest klasyfikacja TNM.
Stwierdzono, że brodawczaki pęcherza powinny być niszczone przez elektrokoagulację i elektroresekcję, takie samo postępowanie jest zalecane dla guzów T1 i T2.
Częściowa testacja pęcherza może być wykonana w przypadku ograniczonego guza o odpowiednim umiejscowieniu, w części ruchomej pęcherza, na ścianie wystarczającej do odpowiednio rozległej resekcji.
Radykalna cystoktomia pozostaje zarezerwowana dla młodych chorych, grupa T3 i większej części grupy T2.
Może być zastosowane połączenie leczenia operacyjnego z napromieniowaniem wysokim woltażem, dawka powinna wynosić 4000 R, jeśli stosuje się ją jako przygotowanie przedoperacyjne. Napromieniowanie pooperacyjne powinno wynosić 6000 R, maksymalnie 7000 R u chorych, którym wykonano cystectomię; jako odprowadzenie moczu można zastosować odprowadzenie jelitowe lub skórne. Dla chorych grupy T4 pozostają zabiegi Paliatywne i leczenie objawowe. Co się tyczy chemioterapii, nie podjęto żadnych wiążących założeń w tej dziedzinie.
W ośrodkach, które rozporządzają odpowiednimi warunkami należy łączyć chemioterapię z leczeniem operacyjnym i leczeniem promieniami.