Wyciekający mocz przy nieszczelnej ranie moczowodu może być powodem powstania rozległej blizny, zrostów w samej ścianie moczowodu, jak również w tkance okołomoczowodowej. Opisane zmiany zaburzają prawidłową perystaltykę moczowodu, prowadzą do atonii, poszerzenia moczowodu, a następnie do wodonercza. Powszechnie znane są własności uszczelniające rany pochodnych kwasu 2-cyjanoakrylowego (3, 4, 5). Nadal budzi jednak wątpliwość, czy spolimeryzowany Chirurcoll zastosowany w tym celu na ranę moczowodu nie będzie również zaburzać prawidłowej funkcji moczowodu, najpierw przez usztywnienie ścian moczowodu, a później przez pobudzenie fibroblastów do powstania nadmiernego bliznowacenia (3, 6).
Niniejsze doniesienie jest próbą znalezienia odpowiedzi na to pytanie.
Materiał i metody
Doświadczenia przeprowadzano na 10 świniach w wieku około 16 tygodni. W narkozie dożylnej tiopentalem 5 mg/kg ciężaru ciała osłaniano z cięcia skośnego lędźwiowego środkowy odcinek moczowodu. Następnie na przydankę moczowodu na odcinku 2 cm nakładano cienką warstwę Chirurcollu — F Polfa. Po upewnieniu się, że klej uległ polimeryzacji odprowadzano moczowód w jego loży. Czarnymi szwami z plecionki, zakładanymi na tkankę okołomoczowodową, oznaczano miejsce zastosowania Chirurcollu. Po upływie 1/2 roku zwierzęta zabijano w rzeźni, gdzie pobierano do badań cały układ moczowy. Oceny makroskopowej dokonywano na miejscu. Sprawdzano dokładnie okolicę gdzie stosowano klej.
Do badań mikroskopowych pobierano wycinki z nerki, moczowodów ze szczególnym uwzględnieniem odcinka zaznaczonego czarnymi szwami traktując drugą stronę jako kontrolę. Wycinki utwardzano w zobojętnionej formalinie i barwiono heomtoksyliną i eozyną.
Wyniki
Wszystkie zwierzęta zabieg i narkozę zniosły dobrze. Rany goiły się przez rychłozrost. Wzrost i przybór ciężaru ciała był u wszystkich prawidłowy. Makroskopowo w 1/2 roku od zabiegu nie stwierdzono zmian w układzie moczowym. W okolicy oznakowanych miejsc nie wykryto obecności spolimeryzowanego kleju. W obrazie mikroskopowym ściana moczowodu w miejscu zastosowania Chirurcollu była prawidłowa (ryc. 1).
Dyskusja
Jak wynika z przeglądu piśmiennictwa nie wszyscy autorzy uzyskiwali korzystne wyniki zaopatrując rany po nacięciu moczowodu za pomocą pochodnych kwasu 2-cyanoakrylowego (1, 2, 5, 6). Celem oceny własnej postanowiliśmy na początku przebadać zachowanie się samej nieuszkodzonej przydanki moczowodu na działanie Chirurcollu-F Polfa w dłuższej obserwacji. W 1/2 roku po nałożeniu cienkiej warstwy kleju na przydankę moczowodu u świni nie obserwowaliśmy zmian mikroskopowych ani makroskopowych w jego ścianie, ani w drogach moczowych powyżej tego miejsca. Wydaje się słusznym w następnym etapie prześledzić zachowanie moczowodu po zbliżeniu jego rany szwami katgutowymi i uszczelnieniu w formie mostka Chirurcollem. Takie postępowanie powinno zapewnić szczelność rany, ale istnieje możliwość powstania rozległej blizny, złogów na spolimeryzowanym kleju, które spowodują zaburzenia perystaltyki moczowodu. Tego rodzaju doświadczenia i uzyskane z nich wyniki będą tematem innego doniesienia.
Wnioski
1. Chirurcoll-F Polfa nałożony cienką warstwą na około 2 cm odcinek przydanki moczowodu świni po 1/2 roku nie wywołuje uchwytnych zmian morfologicznych w moczowodzie ani w górnych drogach moczowodowych.