Naczyniaki jamiste są łagodnymi, wrodzonymi nowotworami pęcherza moczowego. Początek biorą w resztkach angioblastycznych komórek embrionalnych, które nie mogą rozwinąć się w prawidłowe naczynia. Rosną bardzo wolno (2) i wyjątkowo rzadko ulegają zezłośliwieniu (Hae-mangiosarcoma). Są pochodzenia mezenchymalnego jak włókniaki, ner-wiako-włókniaki, brodawczaki. Naczyniaki są przeważnie jamiste i stanowią 0,6% pierwotnych guzów pęcherza moczowego. W około 1/3 przypadków współistnieją inne nieprawidłowości naczyniowe, np.: w przewodzie pokarmowym, nerkach, w skórze ud, podudzi, brzucha, w skórze pokrywającej narządy płciowe (4, 9). Występują częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Anatomia patoloogiczna rozróżnia naczyniaki:
1) gąbczaste — łagodne, jamiste, żylne i tętniczo-żylne twarde — o strukturze zbitej jak haemangiopericitoma,
2) złośliwe — haemangiosarcoma.
W pęcherzu moczowym występują głównie jamiste, obejmujące śluzówkę, podśluzówkę, mięśniówkę a czasem i tkankę okołopęcherzową (5, 7).
Mikroskopowo są cienkościenne naczynia kapilarne, poszerzone, wypełnione elementami krwi (7).
Naczyniakom mogą towarzyszyć wady w układzie moczowym jak np.: uchyłki kielichów, zwężenie ujścia zewnętrznego i inne (3).
Opis przypadku. 3.III.1975 roku do oddziału zgłosił się 8-letni chłopiec, K. D. z powodu krwiomoczu. Matka podaje, że chłopiec moczy się w nocy. W 1972 roku wystąpił pierwszy raz masywny krwiomocz, nie poprzedzany żadnymi dolegliwościami, bez bólów. Rozmiary krwotoku skłoniły urologów w miejscu zamieszkania dziecka do wykonania urografii, cystografii mikcyjnej i cystoskopii. Badania nie ujawniły przyczyny krwawienia. Od tej pory w analizach moczu występował krwinkomocz, a okresowo obfitsze krwawienia bez bólów i innych dolegliwości. Mocz w czasie tych krwawień był mętny i miał zabarwienie kawy z mlekiem. Matce nie udało się ustalić przyczynowego związku krwawienia z dietą, sposobem życia, wysiłkiem.
Badania urologiczne w pełni prawidłowe. Prostata, prącie, jądra i moszna bez zmian. Skóra kończyny dolnej lewej na łydce, w okolicy kolana, uda, w okolicy pośladkowej i na podbrzuszu pokryta na czerwono — brunatnymi plamami różnych kształtów, blednącymi przy ucisku. Są to rozległe naczyniaki skóry (ryc. 1). Skóra ponad nimi sprawia wrażenie rozpulchnionej, przerośniętej.
W znieczuleniu ogólnym wykonaliśmy cytoskopię, która wykazała w dnie pęcherza obecność brunatno-czerwonego uwypuklenia śluzówki, na szerokim podłożu, połyskliwego, o wymiarach 1,3X1,8. cm. Poza tym obraz pęcherza i cewka były prawidłowe. Podejrzewając, że naczyniak pęcherza może mieć związek z naczyniakami skórnymi lub układem tętniczym, wykonaliśmy arteriografię obu tętnic biodrowych. Uzyskany obraz układu naczyniowego pęcherza był prawidłowy.
Na podstawie powyższych ustaleń podjęta została decyzja leczenia operacyjnego. Operację wykonano 20.III.1975 r., a polegała ona na usunięciu ściany pęcherza pełnej grubości o wymiarach 3X4,5 cm z okolicy dna. Cewnik usunięto 9 dnia. Dziecko z moczem makroskopowo czystym wypisano do domu.
Badanie hist.-pat. Nr 173688—139063 G z dnia 25.111.75 r. Urocystitis purulenta, partim exulcerans. Uacmangiotna cavernosum. Ogniskowy rozrost nabłonka przejściowego.
Poza tym, badanie fizykalne nie wykazało nieprawidłowości. Urografia i cystografia mikcyjna prawidłowe.
Jednak w obrębie drobnych rozgałęzień tętnicy krezkowej dolnej do jelita grubego stwierdzono kilka poszerzonych naczyń mogących odpowiadać drobnemu naczyniakowi w obrębie jelita.
Ostatni raz dziecko było badane w grudniu 1978 r. Krwawienia nie wystąpiły. Badania moczu bez zmian. Chłopiec moczy się sporadycznie w nocy. Matka jest zaniepokojona powiększaniem się naczyniakowych zmian skórnych.
Omówienie
Najczęstszym objawem naczyniaka pęcherza moczowego jest obfity krwiomocz bez poprzedzających dolegliwości i bez bólów. Występuje na skutek uszkodzenia ściany naczyniaka, zwykle przed 12 r.ż. (3, 4). Mogą występować krwawienia po defekcji (3). Chorobie może towarzyszyć zakażenie dróg moczowych z jego objawami. Zwykle jednak mocz jest niezakażony. Naczyniaki zlokalizowane w szyi pęcherza lub okolicy ujścia moczowodu mogą być przyczyną kolki nerkowej, wodonercza lub zatrzymania moczu (1, 3, 6). Urografia i Cystografia mikcyjna mogą mieć znaczenie pomocnicze. Istotnym dla rozpoznania badaniem jest cystoskopia. Naczyniaki najczęściej umiejscowione są w szczycie pęcherza i na ścianie tylno-bocznej. Mogą jednak znajdować się w szyi i trójkącie pęcherza. Cystoskopię należy wykonać bardzo dokładnie i unikać nadmiernego wypełnienia pęcherza, bowiem łatwo wtedy przeoczyć małe, płaskie naczyniaki.
W rozpoznaniu różnicowym bierzemy pod uwagę niezwykle rzadki czerniak pęcherza (melanorna), a u kobiet endometriosis. W ostatnim przypadku występuje związek dolegliwości z cyklami miesięcznymi (Hamsher).
Współistnienie rozległych naczyniaków skóry skłania do badań naczyniowych. Nie podzielam opinii innych autorów o małym znaczeniu arteriografii (3). Może ona, jak w omawianym przypadku, wskazać na możliwość istnienia naczyniaka w innym miejscu (jelito grube). Ustalenie, czy w naczyniaku są połączenia tętniczo-żylne, może mieć wpływ na przebieg operacji w sensie uniknięcia krwawienia.
Wszelkie biopsje są przeciwwskazane z powodu możliwości wystąpienia ciężkich krwotoków.
W leczeniu metodą z wyboru jest częściowa resekcja pęcherza. Powinna być przeprowadzona w granicach zdrowych tkanek, bowiem w prze-ciwnym razie może nastąpić wznowa (11).
Elektrokoagulacji należy unikać — jest przeciwwskazana, może bowiem spowodować trudne do opanowania krwawienia. Podobnie elektroresekcja, która ze względu na rozprzestrzenienie zmian we wszystkich warstwach ściany pęcherza może być niecałkowita (1, 5). Elektroresekcji można poddawać naczyniaki położone w szyi pęcherza (5).
Niektórzy proponują terapię rentgenowską w dawce 2500—3000r na naczyniak. Do tej pory opisano około 75 przypadków naczyniaka pęcherza (3, 4, 8). Trzy z nich zakończyły się zgonem (9).