Moczowód poza żyłą główną dolną jest wadą rozwojową, która polega na nieprawidłowym przebiegu moczowodu i powstaje w wyniku zaburzenia rozwojowego żyły głównej dolnej (1, 3, 7). Pierwsze przedoperacyjne rozpoznanie radiologiczne postawił Harril w 1940 r. Do 1974 r. w piśmiennictwie światowym opisano ponad 160 przypadków, a w polskim około 12.
OBSERWACJE WŁASNE
W Oddziale Urologicznym w Toruniu leczyliśmy dwóch chorych u których ureter retrocavalis rozpoznano przedoperacyjnie, a wyniki leczenia operacyjnego skontrolowane po 3 i 12 miesiącach są dobre.
Przypadek 1. Chory R. A. 1. 22 (nr 5789/78) od trzech lat tępe bóle prawej
okolicy lędźwiowej. Poza dodatnim, prawostronnym objawem Goldflarna żadnych odchyleń od stanu prawidłowego. W badaniach dodatkowych jedynie białkomocz (6,6 mg°/o). Urografia (A. Dowbor: prawy układ kielichowo-miedniczkowy i górny odcinek moczowodu poszerzony do wysokości L4, gdzie urywa się zdążając" do kręgosłupa. Dalszy odcinek moczowodu niewidoczny. Ureteropielografia: moczowód prawy o wyraźnie nieprawidłowym przebiegu, w odcinku lędźwiowym sięga linii środkowej.
Zabieg operacyjny (27.09.78): przecięto skośnie w odcinku podmiedniczkowym znacznie poszerzony moczowód i po wydobyciu spod żyły zespolono koniec do końca. Dreny w okolicy zespolenia. Zeszycie warstwowe powłok. Pacjent w 19 dobie po operacji opuścił Oddział. Kontrolne badanie po 3 miesiącach: bez dolegliwości, mocz bez składników patologicznych. Urografia: przebieg prawego moczowodu prawidłowy, nieznaczne poszerzenie prawego układu kielichowo-mied-niczlkowego.
Przypadek 2. Chory T. Z. 1. 23 (805/75) od kilku miesięcy tępe bóle prawej
okolicy lędźwiowej, proteinuria i erytrocyturia. Niewielka bolesność prawej nerki przy wstrząsaniu. RR 120/80 mmHg. Urografia: wodonercze i poszerzenie prawe go moczowodu do L3. W tym miejscu moczowód zagina się łukowato w kierun ku kręgovsłupa.
Zabieg operacyjny (5.02.75): moczowód grubości kciuka do miejsca gdzie wnika pod żyłę główną dolną. Po drugiej stronie żyły jego przekrój jest prawidłowy, Moczowód przecięto skośnie w odległości 10 cm od miedniczki nerkowej 1 po przemieszczeniu ponad żyłą zespolono koniec do końca. Ranę zdrenowano i zeszyto warstwowo. Chorego wypisano w 15 dniu po operacji. Badanie kontrolne po 12 miesiącach: bóle i erytrocyturia po wysiłku fizycznym. Urografia: prawidłowy przebieg moczowodu przy niewielkim poszerzeniu układu kielichowo-miedniczkowego.
DYSKUSJA
Ureter retrocavalis nie należy dzisiaj do szczególnie rzadko spotykanych wad, jeżeli w okresie 4 lat tylko w naszym Oddziale rozpoznaliśmy ją i leczyli dwukrotnie (2, 4, 5, 6, 8). Przyczynę wzrostu liczby wykrywanych przypadków jest niewątpliwie stale rosnąca ilość urografii. Zastój moczu powyżej przeszkody może doprowadzić do powstania zakażenia, wodonercza, wytworzenia złogów oraz nadciśnienia tętniczego. Urografia jest badaniem rozstrzygającym. Przebieg moczowodu w kształcie litery S nie budzi na ogół wątpliwości, a wodonercze i/lub poszerzenie odcinka moczowodu powyżej przeszkody potwierdza rozpoznanie. W wątpliwych przypadkach wykonuje się kawografię w połączeniu z ureteropielografia lub jedynie z zasondowaniem moczowodu. To ostatnie badanie łączy się jednak z niebezpieczeństwem zakażenia.
W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić: przemieszczenie moczowodu przez guzy przestrzeni zaotrzewnowej, ucisk moczowodu przez żyłę jądrową lub jajnikową (1, 3, 7) oraz moczowód poza naczyniami biodrowymi.
Operacyjne leczenie stosujemy w przypadku wystąpienia powikłań tej wady. Zaburzenie odpływu moczu z nerki usuwamy przez przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych, tzn. przez przemieszczenie moczowodu przed żyłę główną dolną. Stosuje się skośne zespolenie koniec-do końca, zespolenie miedniczkowo-moczowodowe z/bez częściowej resekcji moczowodu (1, 3, 7). Warunkiem uzyskania dobrego wyniku jest zachowanie naczyń moczowodu. U obu naszych chorych zespolenie nie nastręczyło trudności a szynowanie okazało się zbędne. Istnieją zwolennicy wykonywania operacji na układzie żylnym bez przerywania ciągłości moczowodu. Zabiegi te mają uzasadnienie w przypadku jedynej nerki prawej i/lub dużego jej zniszczenia. Wydaje się jednak, że zabieg naczyniowy jest zbyt ryzykownym dla poprawienia odpływu moczu z nerki przy zdrowej drugiej nerce.
Dobry wynik leczenia operacyjnego u obu chorych potwierdza opinię wielu autorów, że w porę wykonana operacja na układzie moczowym w przypadku ureter retrocavalis, ratuje nerkę od zniszczenia spowodowanego przeszkodą w odpływie moczu.