autorzy
-
Mirosław Kazoń, Piotr Rysiński, Mieczysław Chodkowski
- Oddział Urologiczny Szpitala Wolskiego w Warszawie
Ordynator: doc. dr hab. M. Kazoń
streszczenie
- Najczęściej spotykanym ciałem obcym po usunięciu nerki jest podwiązka z kikuta szypuły naczyniowej nerki z materiału niewchła-niającego się. Niegojąca się przetoka ropna w bliźnie jest przyczyną reoperacji i usunięcia nieiochłoniętej nitki. Przedostanie się podwiązki jedwabnej po nefrektomii do pęcherza, wystąpienie objawów, nasuwających-podejrzenie guza pęcherz jest dość niezwykłym powikłaniem, które spostrzegliśmy u naszego chorego.
Chory, lat 24, przybył w marcu 1980 do naszego Oddziału z powodu bolesnego częstomoczu, trwającego od paru miesięcy, od paru tygodni połączonego z kilkakrotnie pojawiającym się krwiomoczem. Przed 4 laty podczas pracy w lesie został przygnieciony przez drzewo i z objawami krwotoku wewnętrznego został przyjęty do Szpitala. Stwierdzono wówczas urazowe rozerwanie prawej nerki, dokonano ze wskazań życiowych jej usunięcia.
Na miesiąc przed przybyciem do naszego oddziału przebywał w innym Oddziale Urologicznym z powodu dolegliwości, podanych na wstępie. Wykonana urografia (ryc. 1) wykazała brak wydzielania po stronie prawej i ubytek wypełnienia po stronie prawej pęcherza moczowego. Lewa nerka i moczowód przedstawiają się prawidłowo. Wykonana cystoskopia nasunęła podejrzenie guza pęcherza.
Cystoskopia wykonana w naszym oddziale w znieczuleniu ogólnym ujawniła, że z prawego ujścia moczowodu wystaje twór wielkości małej śliwki węgierki, przypominający kamień, lub inkrustowany guz. Przy pomocy kleszczyków do pobierania wycinków ustalono, że jest to kamień. Kamień ten usunięto we fragmentach kleszczami Younga. Następnie tymi kleszczami usunięto duży węzeł nici jedwabnej, na którym wytworzył się kamień (ryc. 2). Wydaje się, że nitka tkwiła w ujściu. Wokół ujścia wyraźny obrzęk śluzówki. Wprowadzono cewnik moczowodo-wy na wysokość 25 cm do moczowodu prawego, czyli aż do oporu, podano przez cewnik, który nieco wycofano w dół, uropolinum ? po czym wykonano zdjęcie rtg. Tę ureterografię przedstawia rycina 3. W świetle kikuta prawego moczowodu nie stwierdza się zmian. W kilka dni później chorego w stanie dobrym wypisano do domu. Z wiadomości, otrzymanych za pośrednictwem osób trzecich wynika, że chory czuje się dobrze.
piśmiennictwo
- Kossakowski J.: Obce ciało w moczowodzie. Pol. Przeg. Chir., 1966, 38, 392?394.
- Kossakowski J.: Powikłanie przy usuwaniu złogu z moczowodu przyrządem Dormina. ? Pol. Przeg. Chir., 1968, XL, 1267?1269.
- Lach L.: Informacja osobista.
- Urologia pod red. S. Wesołowskiego T. I. PZWL Warszawa 1959.
|