Czynnik wzrostu naskórka (epidermal growth factor ? EGF) jest to 53-aminokwasowy peptyd wyizolowany z ślinianek podżuchwowych przez Cohena w 1972 roku (4). Drugi peptyd, urogastron, wyizolowany przez Gregorego w 1975 roku (10) z ludzkiego moczu, posiada także 53 aminokwasy, z których 37 są wspólne dla obu peptydów. W późniejszych badaniach ustalono, że oba peptydy mają ten sam zakres biologicznego działania na izolowanych komórkach (11) oraz podobny wpływ na wydzielanie soku żołądkowego. Ponieważ jest znacznie łatwiej wyizolować zwierzęcy EGF niż urogastron, z tej przyczyny w większości znanych badań EGF jest stosowany.
EGF pobudza wzrost komórek w różnych narządach (5), zwiększając w nich aktywność dekarboksylazy ornityny, enzymu niezbędnego w syntezie poliamin, które są ściśle powiązane z wzrostem tkanki.
Jest interesującym, że ludzki urogastron i zwierzęcy EGF dzielą wspólny receptor w ludzkich fibroblastach (11). Badania immunofluore-scencyjne wykazały obecność urogastronu, znalezionego uprzednio w moczu, także w śliniankach i ślinie (8). Jego stężenie w surowicy krwi jest kilkakrotnie niższe niż w ślinie przy równoczesnym niezwykle wysokim poziomie urogastronu (7), czy EGF (13) wydzielanego z moczem. Ilości te były ponad tysiąc razy wyższe niż ich ilość obserwowana w surowicy krwi i ponad 100 razy większe niż ilość mierzona w gruczołach ślinowych, gdzie hormon ten jest głównie produkowany i uwalniany.
Uzyskane wyniki w wcześniejszych badaniach sugerują uwalnianie EGF do krążenia i do światła przewodu pokarmowego, gdzie wpływa na przyspieszenie odnowy śluzówki (6). Rola EGF w nerce pozostaje do tej chwili niewyjaśniona. Wydało się więc celowym określenie wpływu endogennego i egzogennego EGF na wzrost i odnowę śluzówki moczowodu.
Nr 3 Wzrost naskórka a odnowa błony śluzowej moczowodu 219
MATERIAŁ I METODYKA
Do badań użyto szczury gatunku Wistar o ciężarze 190?200 g. Na 24 godziny przed operacją szczury głodzono i następnie w narkozie eterowej usunięto ślinianki podżuchwowe i przyuszne u dwudziestu szczurów. U dziesięciu szczurów (grupa kontrolna) wykonano nacięcie na skórze szyi, które zaopatrzono pojedynczymi szwami. Trzy tygodnie po operacji szczury podzielono na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowiły zwierzęta kontrolne, u których nacięto i zeszyto skórę. Grupie tej podawano podskórnie sól fizjologiczną. Druga grupa, to dziesięć szczurów bez ślinianek, które otrzymywały 3 razy dziennie podskórnie sól fizjologiczną. W trzeciej grupie użyto dziesięć szczurów bez ślinianek, które otrzymywały podskórnie 3 razy dziennie EGF (Collaborative Research Inc. USA). Podskórnie podawano sól fizjologiczną lub EGF przez 10 dni. Sól fizjologiczną i EGF rozpuszczano w 0,3 ml 16,0°/o żelatyny. W 6 godzin po ostatnim zastrzyku zwierzęta ważono, usypiano eterem i po otwarciu jamy brzusznej pobierano krew z aorty, którą odwirowywano. Równocześnie pobierano z pęcherza mocz. Surowicę i mocz zamrażano do temperatury ?20°C celem późniejszego oznaczenia poziomu hormonu metodą radioreceptorową. Moczowody Wypreparowano w całości i po wycięciu oczyszczono z otaczających tkanek, a następnie homogenizowano w obecności 0,2 N kwasu nadchlorowego. Hydrolizę RNA z komórek przeprowadzono w 0,3 N KOH w temperaturze 37°C. DNA i białko pre-cypitowano przy pomocy kwasu nadchlorowego. Po 10-ciu minutach precypitacji wirowano tkankę i oznaczano stężenie RNA w supernatancie metodą Cerriottiego (3). DNA rozpuszczono w 10,0% kwasie nadchlorowym, gotując przez 20 minut zawartość probówek. Zdenaturowane białko oddzielono poprzez wirowanie. DNA oznaczono metodą opisaną przez Burtona (1) w modyfikacji Gilesa i Myersa (9). Ilość RNA i DNA wyrażono w miligramach na całkowitą masę narządu.
EGF oznaczono metodą radioreceptorową według metodyki opisanej przez Imai, Tsushima, Sazaki i Matsuzaki (12) z zastosowaniem wątroby myszy jako źródła receptora. Czułość metody pozwalała na wykrycie 10 pg/ml EGF. 125J ? EGF otrzymano z Collaborative Research Inc. 150 u?i/|xg.
Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej używając testu ,,t" Studenta i wyrażono jako średnie ? SEM.
WYNIKI
W warunkach kontrolnych poziom EGF w surowicy krwi wynosił 46 ? 13 pg/ml (ryc. 1). Usunięcie ślinianek powodowało statystycznie znamienny spadek poziomu hormonu do wartości 13 ? 7 pg/ml. U szczurów bez ślinianek, którym podano 3 razy dziennie przez 10 dni EGF poziom jego, mierzony 6 godzin po ostatnim zastrzyku był statystycznie znamiennie wyższy niż kontrolny i wynosił 164 ? 42 pg/ml.
Poziom EGF mierzony w moczu u tych samych zwierząt wykazał równoległy do poziomu w surowicy krwi spadek ilości hormonu po usunięciu ślinianek (ryc. 2). Z wartości kontrolnej 310 ? 52 ng/ml obniżył się u szczurów bez ślinianek do poziomu 112 ? 13 ng/ml. Podanie egzogennego hormonu powodowało jego wzmożone wydzielanie w moczu (568 ? 40 ng/ml). Zwraca uwagę fakt, że jego stężenie jest około tysiąc razy większe w moczu niż w surowicy krwi.
Usunięcie ślinianek obniżyło ciężar moczowodów o około 23,0 % (ryc. 3). Podanie EGF trzy razy dziennie przez 10 dni powodowało u szczurów bez ślinianek wzrost ciężaru moczowodu w stosunku do ciężaru moczowodu kontrolnego o 34,0 %.
Ponieważ nie istniały znamiennie statystyczne różnice w ciężarze, a także w zawartości RNA czy DNA pomiędzy lewym i prawym moczowodem u pojedynczego szczura we wszystkich badanych grupach doświadczenia przeprowadzono i wyniki wyliczono bez podziału na lewy i prawy moczowód.
Pokazane w tabeli I ilości RNA i DNA wyrażają całkowitą zawartość kwasów w moczowodzie gdyż zmierzone w doświadczeniach stężenie substancji wyrażono w przeliczeniu na całkowity ciężar moczowodu.
Usunięcie ślinianek powodowało statystycznie znamienny spadek ilości RNA i DNA. Ich wzajemny stosunek w grupie kontrolnej i w grupie zwierząt bez ślinianek nie uległ zmianie EGF podany 3 razy dziennie przez dziesięć dni w dawce 10 ?g/kg powodował odwrócenie zmian wywołanych brakiem EGF ze ślinianek, co więcej ilości RNA i DNA były znamiennie statystycznie wyższe niż w grupie kontrolnej. Stosunek RNA/DNA uległ nieznacznemu wzrostowi, co świadczy o nieco większym przyroście w komórce ilości RNA w stosunku do DNA. Powyższe zmiany są w ścisłej korelacji z spadkiem lub wzrostami ciężaru moczowodów, a także z zawartością EGF w surowicy krwi i w moczu. U żadnego ze zwierząt nie obserwowano spadku ciężaru ciała po operacji i zaburzeń w przyjmowaniu pokarmu. Nie obserwowano też zmian krwotocznych w moczowodach, nerkach i otaczających tkankach.
DYSKUSJA
EGF i urogastron należą do peptydów, których obecność opisywano w śliniankach, ślinie, a także w gruczołach Brunnera w dwunastnicy (1, 8). Usunięcie ślinianek powodowało znaczne obniżenie stężenia hormonu w surowicy, jednakże nie całkowite. Przyczyną powyższego zjawiska było pozostawienie pojedynczych gruczołów ślinowych, a także to, że nie usuwaliśmy dwunastnicy, w której gruczoły Brunnera są znanym źródłem hormonu. Okazało się jednak, że samo usunięcie ślinianek przy-usznych i podżuchwowych wywołało zmiany atroficzne w moczowodach.
Przyjmuje się, że gdy zachodzą zmiany ilości RNA i DNA proporcjonalne tak, że wyliczony ich wzajemny stosunek nie ulega zmianie, to mówimy o wzroście lub zaniku narządu zależnie od wzrostu lub spadku badanych wartości. Gdy stosunek RNA/DNA zmienia się znamiennie statystycznie mówimy o przeroście lub zmniejszeniu masy komórki. Ponieważ w naszych doświadczeniach stosunek ten uległ zmianie możemy powiedzieć, że przy obniżeniu poziomu EGF błona śluzowa moczowodu uległa częściowemu zanikowi.
Fizjologiczna rola EGF i jego odpowiednika u człowieka urogastronu nie jest jeszcze poznana. Bardzo silna korelacja pomiędzy ilością wyda-laneeo EGF z moczem i ilością wydalanej kreatyniny (14) sugeruje, że EGF jest jedynie przez nerki filtrowany, a nie dodatkowo wydzielany. Stosunek wydalonego EGF do klirensu kreatyniny jest mniejszy od 1 co świadczy, że wydala się także inną drogą. Jak wiadomo wydalany jest ze śliną i wykazano jego pobudzający wpływ na wzrost śluzówki przewodu pokarmowego (6).
Zastanawiający jest niezwykle wysoki poziom wydalonego hormonu w moczu w stosunku do poziomu obserwowanego w surowicy krwi. Wyjaśnianie tego faktu wymaga dalszych badań. Poziomy hormonu uzyskane przez nas są w ścisłej korelacji z wynikami uzyskanymi przez innych autorów metodą radioimmunologiczną (13). To wysokie stężenie aktywnego hormonu w moczu wskazuje na jego rolę fizjologiczną w odnowie śluzówki. Szczególnie wymownym jest fakt, że obniżenie endogennego poziomu hormonu wywołuje zmiany atroficzne. Przywrócenie prawidłowego wzrostu śluzówki przy podaniu EGF z zewnątrz wykazuje, że brak jego jest właśnie odpowiedzialny za zaistniałe zmiany. Dyskusyjną jedynie może być zastosowana dawka peptydu (10 fig/kg), którą można by uznać za dawkę farmakologiczną. Przemawiają przeciwko temu jednak dwa fakty. Po pierwsze uzyskany w surowicy krwi i w moczu poziom EGF po jego egzogennym podaniu przewyższał poziom endogennego hormonu jedynie o kilkadziesiąt procent i mieścił się w tym samym przedziale ilościowym. Po drugie zastosowana dawka jest uznana za fizjologiczną w hamowaniu wydzielania żołądkowego (10). Uzyskany z moczu urogastron utrzymuje swoją aktywność biologiczną i jest zależny od innych hormonów w szczególności androgenów (2). Nasze obserwacje wskazują na udział EGF w odnowie śluzówki dróg moczowych a także, że jest to jego działanie fizjologiczne.
WNIOSKI
1.Obniżenie poziomu EGF powoduje spadek ciężaru moczowodów
i zmniejszenie w nich ilości RNA i DNA, co wskazuje na ich atrofię.
2.Powyższe zmiany są wywołane obniżeniem endogennego poziomu
hormonu, dlatego możemy przyjąć, że wpływ na śluzówkę moczowodu jest jego funkcją fizjologiczną.
3.Nerki wydalają EGF w stężeniu wielokrotnie wyższym niż jego
poziom w surowicy krwi. Fakt ten pozostaje nadal niewyjaśniony.