Pomysł użycia wolnego płata skóry do wytworzenia cewki został wysunięty przez Olliera przed ponad stu laty. Operację w oparciu o tę ideę wykonał po raz pierwszy Nove-Josserand i opisał ją w roku 1897 (5). Obecnie jest ona stosowana tylko u niektórych chorych ze spodziectwem (2, 3).
MATERIAŁ
W Klinice Urologii Instytutu Chirurgii AM w Warszawie w latach 1983?1984 operację wytworzenia cewki z nie uszypułowanego płata skóry pełnej grubości wykonano u 12 chorych. Wśród nich było 7 chłopców w wieku 10?14 lat oraz 5 mężczyzn w wieku 18?21 lat. Wszyscy byli już poprzednio kilkakrotnie operowani bez powodzenia z powodu spodziectwa. Żaden nie miał zachowanego napletka, użyto go bowiem we wcześniejszych operacjach do pokrycia ubytku skóry na cewkowej powierzchni prącia lub do wytworzenia cewki.
U 5 chorych prącie było proste, u 7 utrzymywało się jego zagięcie w stronę cewkową wskutek niedoszczętnego wycięcia struny lub wytworzenia się blizny. Ujście zewnętrzne cewki u 2 operowanych znajdowało się w kącie prąciowo-mosznowym, u 9 było zlokalizowane w obrębie trzonu prącia, u 1 leżało tuż poniżej żołędzi, jednak cewka w odcinku prąciowym była zbliznowaciała i chory oddawał mocz przez przetokę cewkową znajdującą się u podstawy prącia.
METODA
U każdego chorego przed przystąpieniem do operacji wywoływano sztuczny wzwód prącia, aby stwierdzić, czy jest ono całkowicie wyprostowane (7). U chorych, u których prącie było proste, wykonywano poprzeczne nacięcie skóry na cewkowej powierzchni prącia tuż pod żołędzią oraz nacinano skórę wokół ujścia cewki i uwalniano jej końcowy odcinek na długości 1?1,5 cm. Między tymi dwoma nacięciami drążono na tępo szeroki kanał podskórny. Z kolei w żołędzi wytwarzano kanał biegnący od jej podstawy do szczytu. Starannie wycinano tkankę w miejscu kanału i rozszerzano go tak, aby był drożny dla zgłębnika 19?24 Charr.
U chorych, u których utrzymywało się zagięcie prącia, nacinano okrężnie skórę w rowku zażołędziowym oraz wykonywano podłużne cięcie na cewkowej powierzchni prącia od żołędzi do ujścia cewki. Ujście cewki okrawano okrężnie. Skórę odpreparowywano odsłaniając rozlegle trzon prącia. Wycinano pozostałość struny i bliznowate tkanki. Dystalny odcinek cewki uwalniano. Po wyprostowaniu prącia wytwarzano szeroki kanał w żołędzi.
Następnie ze Skóry przyśrodkowej powierzchni ramienia wykrawano prostokątny płat pełnej grubości, którego długość przewyższała, o 1?2 cm długość ubytku cewki, zaś szerokość wynosiła nie mniej niż 2 cm. Brzegi ubytku skóry powstałego na ramieniu zeszywano śródskórnym szwem ciągłym. Uzyskany płat skóry po starannym pozbawieniu go tkanki podskórnej formowano w rurkę zeszywając jego dłuższe brzegi ze sobą na cewniku 14?19 Ch pojedynczymi szwami deksonowymi 5/0 lub 6/0. Rurkę skórną umieszczano w kanale wytworzonym pod skórą prącia i w żołędzi tak, aby jej szwy były zwrócone w stronę bruzdy między ciałami jamistymi. Bliższy koniec rurki zespalano ze skośnie ściętym kikutem cewki, brzegi drugiego końca zeszywano z brzegami otworu w żołędzi. Po wszczepieniu nowo wytworzonej cewki zeszywano nacięcie pod żołędzią oraz skórę w miejscu pierwotnie istniejącego ujścia cewki. U chorych, u których na początku operacji dokonano wyprostowania prącia, pokrywano prącie i rurkę cewkową płatami wcześniej odpreparowane skóry zeszywając ich brzegi luźno wiązanymi szwami materacowymi.
W rurce skórnej pozostawiono ten sam cewnik, na którym ją uformowano wprowadzając go do cewki na głębokość kilku centymetrów. Po operacji wytwarzano przetokę nadłonową metodą przezskórnego nakłucia pęcherza, którą utrzymywano przez 12?14 dni. Dwa dni wcześniej usuwano cewnik modelujący cewkę.
Schemat opisanej operacji przedstawiają ryciny 1 i 2.
WYNIKI
Powikłania po operacji obserwowano u 4 chorych. U 3 z nich wystąpiło zwężenie cewki: u 1 zwężeniu uległo miejsce zespolenia rurki skórnej z cewką, u 2 zwężenie obejmowało dłuższy odcinek nowo wytworzonej cewki. W następstwie zwężenia u 1 chorego doszło do powstania przetoki cewkowej w miejscu zespolenia rurki skórnej z cewką. Przetoka cewkowa powstała również u chorego, u którego drożność cewki była dobrze zachowana. Przetoka była u niego wynikiem ropienia w dolnym odcinku rany.
Chorzy, u których wystąpiła przetoka byli operowani ponownie po upływie 4?6 miesięcy. U obydwu wycięto kanał przetoki i zeszyto cewkę. U chorego z towarzyszącym przetoce zwężeniem cewki rozcięto je uretrotomem Otisa. Uretrotomię wewnętrzną wykonano również u jednego chorego z rozległym zwężeniem cewki. U chorego, u którego zwężenie dotyczyło miejsca zespolenia rurki skórnej z cewką, wycięto je na drodze operacyjnej i ponownie zespolono kikuty cewki. Wyniki ostateczne leczenia są u tych chorych pomyślne. Dobre są również wyniki uretroplastyki u pozostałych 8 chorych.
OMÓWIENIE
Skóra, z której wytwarza się cewkę u chorych ze spodziectwem powinna być nieowłosiona, cienka i elastyczna. Najlepszym materiałem do uretroplastyki jest więc skóra prącia, szczególnie wewnętrzna blaszka napletka, bowiem jej naskórek nie rogowacieje. Dlatego operacje plastyczne spodziectwa z użyciem skóry pochodzącej z innych okolic ciała wykonujemy rzadko, jedynie u chorych, u których w czasie wcześniejszych operacji wykorzystano napletek.
Przedstawiona operacja jest obarczona stosunkowo dużymi ryzykiem powikłań w postaci zwężeń cewki i przetok cewkowych (6, 8, 9). Przetoki są z reguły następstwem zwężeń cewki lub zakażenia rany operacyjnej. W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa powstawania przetok rurkę cewkową należy wszczepiać tak, aby była zwrócona szwami w stronę trzonu prącia. Zwężenia mogą wystąpić w miejscu zespolenia rurki skórnej z cewką, w żołędziowym odcinku cewki lub mogą dotyczyć dłuższego odcinka nowo wytworzonej cewki. Do tych ostatnich dochodzi wskutek bliznowacenia nie uszypułowanego przeszczepu skórnego. Stosunkowo duża grubość skóry ramienia, użytej u naszych chorych z konieczności sprzyja bliznowaceniu rurki skórnej. Być może, zastosowanie przeszczepów skóry niepełnej grubości pozwoliłoby na zmniejszenie liczby zwężeń (1, 4). Dla zapobieżenia zwężeniom należy wytwarzać rurkę cewkową z odpowiednio szerokiego płata skóry, kanał w obrębie żołędzi powinien być jak najszerszy, szerokie musi być również zespolenie rurki skórnej z cewką.
Zgromadzone doświadczenie pozwala uznać, że uretroplastyka z użyciem nie uszypułowanego płata skóry pełnej grubości pobranego z przyśrodkowej powierzchni ramienia jest metodą, którą można stosować w leczeniu chorych operowanych wcześniej bez powodzenia z powodu spodziectwa. Jednak w przypadkach, w których napletek jest zachowany, należy dążyć do jego wykorzystania.