Powikłania infekcyjne po operacjach korygujących statykę narządów płciowych
przeprowadzanych drogą pochwową stanowią istotny problem kliniczny. Jest to związane zarówno z działaniem pierwotnie niejałowym środowiska pochwy jak i rozległym zakresem operacji obejmującym narządy układu płciowego, moczo- wego i końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Wpływ na przebieg poope- racyjny ma także sposób prowadzenia chorej, a zwłaszcza drenaż pęcherza mo- czowego będący nieodłączną częścią leczenia w tym okresie. Po hysterektomiach pochwowych odsetek zakażeń określa się na 24-75% (2, 3,4, 12), w tej liczbie dominującą pozycję zajmują infekcje układu moczowego. Spostrzega sieje u 10 do 70% pacjentek w zależności od badanej grupy (2, 6). Powszechność zjawiska i jego konsekwencje implikują konieczność podjęcia działań profilaktycznych, wśród nich chemioterapii, której metody prowadzenia są nadal przedmiotem licz- nych kontrowersji.
MATERIAŁ I METODYKA
Badaniami objęto 110 kobiet w wieku 40-77 lat operowanych w Klinice Gine-
kologii IGiP Akademii Medycznej w Poznaniu w latach 1994-95. U 74 chorych (grupa badana) zastosowano ultrakrótkąprzedoperacyjną profilaktykę antybioty- kiem, która polegała na jednorazowym dożylnym podaniu 2,0 g piperacyliny (Pip- pril – Lederle) na godzinę przed zabiegiem. Pozostałe 36 kobiet stanowiło grupę kontrolną. Analiza obu grup pod względem wieku, obciążeń internistycznych i wskazań do leczenia operacyjnego nie wykazała między nimi różnic znamien- nych statystycznie. Rodzaj operacji wykonanych w wymienionych grupach kształ- tował się następująco:
Metodyka badań polegała na porównaniu trzykrotnie wykonanego posiewu bak-
teriologicznego moczu:
1)w dniu operacji, przed jej wykonaniem,
2)w drugiej i
3)w szóstej dobie po operacji, przy założeniu jednakowego prowadzenia po-
operacyjnego obu gaip.
Warunkiem zakwali fikowania do badania był wyjściowo jałowy posiew moczu,
niewystępowanie klinicznych wykładników zakażenia układu moczowego i niesto- stowanie antybiotykoterapii w ostatnich dwóch tyodniach poprzedzających opera- cję. Bezpośrednio przed operacją zakładano do pęcherza moczowego cewnik Fo- ley^, który utrzymywano do 7 doby pooperacyjnej. W przypadku wykrycia bakte- riurii w 2 i 6 dobie wykonywano identyfikację drobnoustrojów testami ID 32 oraz API firmy Bio-Merieux. Gronkowce identyfikowano testem ID 32 Staph, pacior- kowce ID 32 Strep i API 20 Slrep, apełeczki Gram ujemne testami ID 32 GN oraz ID 32 E. Wyniki odczytywano przy pomocy komputera ATB Plus firmy Bio-Me- rieux. Liczbę drobnoustrojów w moczu określano metodą rozcieńczeniową przy użyciu ez kalibrowanych. Ponadto korzystano z badania ogólnego moczu oraz po- równywano przebieg pooperacyjny w obu grupach.
WYNIKI
Bakteriuria znamienna (>100.000 bakterii/ml) w grupie badanej wystąpiła w
drugiej dobie u 9 z 74 pacjentek (co stanowi 12,2%), natomiast w grupie kontrol- nej u 16 z 36 pacjentek (44,4%).
Wyniki uzyskane w szóstej dobie kształtowały się następująco (Tab I):
w grupie badanej 58 z 74 (78,4%) wykazywało znamienną bakteriurię, nato- miast w grupie kontrolnej 26 z 36 (72,2%). Najczęściej wykrywanymi drobnou- strojami w obu grupach, niezależnie od dnia badania były Escherichia coli – 57% oraz Klebsiella pneumoniae (16%), następnie Enterococcus faecalis, Enterobac- ter cloaceae i Pseudomonas aeruginosa po 5%. Wśród pozostałych 12% stwier- dzono występowanie następujących gatunków: Proteus mirabilis, Staphylococ- cus hominis, Streptococcus agalactiae, Serratia odorifera, Pseudomonas (putida, cepaciae) i Rahnella aquatilis.
Wykonane w szóstej dobie pooperacyjnej badanie ogólne moczu wykazało
wzrost liczby leukocytów powyżej 8 w polu widzenia u 49 z 74 (66,2%) w gru- pie badanej, oraz u 28 z 36 (77,7%) w grupie kontrolnej. Czułość tego badania w odniesieniu do posiewu moczu wynosiła 79% w grupie I i 54% w gr. kontrolnej.
W szóstej dobie obserwowano powikłany przebieg pooperacyjny (jak tempe-
ratura >38°C, objawy dysuryczne, zakażenie rany pooperacyjnej) u 24 z 74 (32,4%) pacjentek grupy badanej i u 27 z 36 (75%) pacjentek z grupy kontrolnej (Tab II).
U dużej jednak liczby (65%) pacjentek badanej grupy z klinicznie prawidłowym
przebiegiem pooperacyjnym w 6 dobie następowo wykryto (po uzyskaniu wyni- ku posiewu) znamienną bakteriurię. Chore wymagające leczenia przeciwzapal- nego przed 6 dobą nie zostały uwzględnione w badaniach.
OMÓWIENIE
Profilaktyka antybiolykowa w hysterektomii wykonanej drogą pochwową zo-
stała po raz pierwszy zastosowana w 1949 roku przez Allena, który po użyciu globulek dopochwowych z penicylinązauważył spadek powikłanych przebiegów pooperacyjnych (gorączka) z 17% (placebo) do 8% (grupa badana). Profilak- tyczną chemioterapię systemową rozpoczęto stosować od roku 1969, kiedy to Goosenberg w próbie podwójnie ślepej porównał wyniki uzyskane w 3 grupach pacjentek przyjmujących przez pięciodniowy okres 1) chloramphenicol 2) peni- cylinę ze streptomycyną i 3) placebo. Odsetek powikłań gorączkowych wynosił 53 dla grupy 1) 7,5 dla grupy 2) oraz 77,5 dla grupy placebo (3,8). W ostatnich latach opublikowano kilka prac dotyczących profilaktyki cefalo- sporynami, stosowanymi w różnych schematach. Lek stosowano bezpośrednio przed operacją, następnie kilka razy (od 2 do 12) w odstępach 6-cio godzinnych od pierwszego podania. Uzyskane wyniki wykazują 4-5-krotny spadek przebie- gów infekcyjnych w stosunku do grupy kontrolnej (1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 13). Według Ledgera co najmniej 43% kobiet po operacji usunięcia macicy drogą pochwową wymaga antybiotykoterapii ze względu na objawy zakażenia (10). Ustalone przez niego i wsp. zasady stosowania profilaktyki antybiotykowej w ginekologii i położnictwie (3, 6, 7, 8, 13) stanowiąco następuje:
1.Operacja powinna nieść z sobą znaczące ryzyko co najmniej miejscowej
infekcji pooperacyjnej związanej ze śródoperacyjnym zanieczyszczeniem pola operacyjnego drobnoustrojami.
2.Antybiotyk powinien wykazywać szerokie spektrum działania, niską to-
ksyczność, być stosowany krótkoterminowo, być obecny w stężeniu efektyw- nym w surowicy i w ranie w momencie zwiększonego ryzyka zakażenia i przenikania drobnoustrojów do tkanek. 3.Do profilaktyki nie wolno używać antybiotyków stosowanych do zwalcza-
nia infekcji szczepami opornymi (adekwatnie do wyników “monitoringu” za-
każeń wewnątrzszpitalnych).
4.Korzyści profilaktyki muszą przewyższać ryzyko jej zastosowania.
Piperacylina zastosowana w naszych badaniach jest antybiotykiem półsynte- tycznym, pochodną aminobenzylopenicyliny, wykazującą działanie bakteriobój- cze o jednym z najszerszych wśród antybiotyków beta-laktamowych spektrum. Charakteryzuje się niską toksycznością nawet przy długotrwałym stosowaniu.
Maksymalne stężenie w surowicy osiąga bezpośrednio po podaniu dożylnym i
wynosi ono 305,1 mikrogram a/ml dla dawki 2,0 g i.v. “one shot” (powolne do- żylne wstrzyknięcie). Średni okres biologicznego półtrwania wynosi ok. 70 mi- nut. Jest eliminowana w ok. 75% drogą filtracji nerkowej. Ze wględu na przed- stawione cechy Pipril wydaje się spełniać wymogi współczesnej profilaktyki an- tybiotykowej (11).
Słuszna pozostaje generalna zasada unikania rutynowego stosowania antybio-
tyków w okresie okołooperacyjnym. Niestosowanie się do niej prowadzić może do powstawania szczepów opornych i konieczności używania coraz to innych chemioterapeutyków prowadząc do ograniczenia skuteczności terapii i podwyż- szenia jej kosztów. Nie należy jednak pozostawać obojętnym wobec tych sytua- cji, gdzie ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie, jak w opisywanych przypadkach sięgające ponad 70%. Jest to niewątpliwie efekt jatrogenny związany z obecno- ścią cewnika w drogach moczowych, ponieważ drenaż pęcherza moczowego jest bezwzględnie koniecznym elementem dla utrzymania pozytywnych skutków ope- racji pochwowych, należy wziąć pod uwagę rozwiązania kompromisowe lub al- ternatywne, takie jak:
Prowadzenie drenażu drogą nadłonowej punkcji pęcherza moczowego.
Skrócenie czasu z pozostawionym po operacji cewnikiem. Zastosowanie chemioterapeutyku dla profilaktyki zakażeń.
Podkreślić należy wysoką skuteczność zastosowanego jednorazowo antybio-
tyku w profilaktyce zakażeń dróg moczowych do co najmniej drugiej doby poo- peracyjnej, gdzie uzyskano obniżenie odsetka znamiennej bakteriurii z ponad 44% (grupa kontrolna) do 12,2%. Postępowanie takie nie zabezpiecza jednak chorej aż do 6 doby, kiedy w obu grupach uzyskano podobnie wysoki odsetek bakteriurii (ponad 70%). Zaznaczyć należy, że pomimo to obserwowano w tym okresie po- nad dwukrotny spadek klinicznie manifestowanych zakażeń (nie tylko ukł. mo- czowego) w stosunku do grupy kontrolnej. Dopiero późniejszy wynik posiewu moczu wskazywał na obecną już wtedy bakteriurię. Tłumaczyć to można opóźnio- nym rozwojem drobnoustrojów i stąd późniejszym powstawaniem objawów za- każenia (u kobiet z narastającą bakteriurią) w grupie z zastosowaną profilaktyką.
W tej sytuacji postulować należy wydłużenie czasu podawania antybiotyku we-
dług innych schematów profilaktycznych, rozważyć użyteczność opóźnieniajego eliminacji (probenecid, salicylany, indometacyna) i skrócić czas drenażu pęche- rza. Pamiętać należy, że aczkolwiek sama profilaktyka długotrwała będzie praw- dopodobnie bardziej skuteczna, to ryzyko rozwoju oporności i selekcji szczepów wzrośnie (3, 7, 8, 9). Dlatego poszukiwanie granicy skuteczności w oparciu o najkrótsze stosowanie terapeutyku ma tak istotne znaczenie.
WNIOSKI
1.Ultrakrótka profilaktyka z zastosowaniem dożylnego podania 2,0 g pipera-
ciliny u kobiet operowanych drogą pochwową zmniejsza odsetek zakażeń układu moczowego w drugiej dobie po operacji z 44,4% do 12,2%.
2.Zastosowany model profilaktyki dwukrotnie zmniejsza całkowitą liczbę kli-
nicznie rozpoznawanych zakażeń w 6 dobie po operacji drogą pochwową, jednak nie zmniejsza odsetka znamiennej bakteriurii w tym okresie, stąd nie jest skuteczny dla ochrony przed zakażeniem przez cały okres pooperacyjny.
3.Niezbędne jest dalsze poszukiwanie metod zmniejszających ryzyko zaka-
żenia układu moczowego po ginekologicznych operacjach wykonywanych drogą pochwową.